Data center przyszłości

03.06.2013

Jedna z bibliotek taśmowych w Google jest świetnym przykładem na to, w jakim kierunku rozwijają się współczesne centra danych. Do zarządzania data center zostały tu użyte roboty, których specjalny mechanizm w kształcie ramienia jest w stanie sprawnie ładować i wyładowywać kasety. Ewolucja dokonująca się w dużych data center (takich jak Google czy Amazon) pokazuje, jak będą wyglądały w pełni zautomatyzowane data center przyszłości. Na pierwszy plan wysuwają się: doskonale zorganizowana struktura, automatyzacja, precyzyjny plan pomieszczenia.

Roboty w data center

Oczywiste jest, iż data center będą się rozwijać. Pytanie brzmi: w jakim kierunku? Z pewnością dzięki technologii RFID, laserom i kodom kreskowym, można stworzyć prawdziwą automatyzację w serwerowniach. Przykładowo, można oznaczyć nośniki danych za pomocą etykiet RFID, dzięki czemu roboty (takie jak np. NCAR) będą w stanie szybko zlokalizować taśmę.
W serwerowniach przyszłości będą prawdopodobnie pracować roboty, których ramiona oparte konstrukcji szyny są w stanie obsługiwać sprzęt znajdujący się wysoko w pomieszczeniu serwerowni. Dzięki temu, centra danych będą rozrastały się “w górę” – pozwoli to na większa optymalizację przestrzeni. Giganci tacy jak Amazon czy Google już teraz szukają sposobu, aby stworzyć w pełni zautomatyzowane data center. AOL jako pierwszy podjął próby, mierząc w kierunku bezzałogowego data center.

Koszty

W przypadku każdej technologii, koszty jej wdrożenia są na początku wysokie i maleją w miarę upływu czasu i opanowania nowej technologii. Producenci tacy jak FANUC inwestują w duże maszyny, ale również w mniejszą, bardziej zwinną robotykę. Modele takie jak LR i Mate M-1iA torują drogę dla super nowoczesnej, szybkiej i inteligentnej robotyki.

Wyzwania i korzyści

Czy nowoczesna technologia ma szansę zastąpić tradycyjnych administratorów centrów danych? Nie, chociaż z pewnością wymusi stopniową ewolucję w świecie centrów danych i nowy wzór nauki dla inżynierów. Nadzór ludzki zawsze będzie jednak podstawowy w tego typu miejscach, bez względu na to, jak bardzo maszyny będą inteligentne.

Wyzwania:

1) Konieczność dostosowania serwerów do obsługi przez inteligentne maszyny

2) Konieczność wyposażenia serwerowni w specjalistyczny sprzęt lub przebudowania data center

3) Konieczność zastosowania wyspecjalizowanego okablowania

4) Duże koszty wdrożenia automatyzacji

Korzyści:

1) Centra danych będą się rozrastały nie tylko w poziomie, ale i w pionie

2) Praktycznie wyeliminowanie potrzeby oświetlenia

3) Ogromna redukcja przestojów w data center

4) Maszyny będą w stanie pracować na nieco wyższych temperaturach

źródło:

datacenterknowledge.com

http://www.datacenterknowledge.com/archives/2013/05/22/the-data-center-of-tomorrow-totally-lights-out-within-5-years/