Demagnetyzacja dysków twardych

29.04.2022

Demagnetyzacja dysków twardych to skuteczny sposób na bezpowrotne i bezpieczne usuwanie danych z nośników magnetycznych. Na czym polega?  Silne pole magnetyczne, generowane w demagnetyzerze (urządzenie do usuwania informacji z dysków, taśm magnetycznych, dyskietek itp) dezorganizuje ustawienie domen magnetycznych nośnika: niszczy np. informacje servo i informacje kalibracyjne. Im dysk posiada większą pojemność, tym potrzebne jest silniejsze pole magnetyczne do usunięcia informacji na nim zapisanych.

Przeprowadzenie  demagnetyzacji jest niezwykle proste i może zostać wykonane praktycznie przez każdą osobę w przedsiębiorstwie. Wystarczy włożyć nośnik do komory demagnetyzera, po maksymalnie 30 sekundach wszystkie dane zostają usunięte. To wielka korzyść w porównaniu np. z programowym usuwaniem danych, gdzie czyszczenie jednego dysku trwa od kilkunastu minut do kilku godzin (w zależności od wybranej metody).  Dodatkową zaletą tego procesu jest fakt, że demagnetyzacji można poddać nośniki niesprawne, niedziałające. Po zakończonej procedurze, demagnetyzer generuje raport z niszczenia danych. Najnowocześniejsze urządzenia tego typu współpracują z aplikacją na urządzeniach mobilnych (dzięki niej możliwe jest skanowanie, fotografowanie nośników, nagrywanie procesu oraz tworzenie raportu).

Demagnetyzacja dysków twardych – zobacz, jak działa demagnetyzer ProDevice ASM240

Zobacz, jak nasza firma przeprowadza usługi demagnetyzacji nośników danych

Przypominamy, że stosujemy system zarządzania zgodny z wymaganymi PN-EN ISO 9001:2015-10 w zakresie usuwania danych z nośników magnetycznych oraz EN ISO/IEC 27001:2017 w zakresie demagnetyzacji oraz niszczenia danych.

Demagnetyzacja dysków twardych