Dlaczego dane należy niszczyć?
26.11.2024
Dlaczego dane należy niszczyć? Wycofywane z użytku nośniki danych często zawierają bardzo ważne dane, kluczowe dla bezpieczeństwa biznesu. Przed oddaniem nośnika np. do naprawy, sprzedaży czy utylizacji, należy usunąć z niego dane w sposób skuteczny, czyli uniemożliwiający odzyskanie ich wszelkimi metodami.
Dane firmowe, które nie są już potrzebne, powinny być zniszczone.
Dlaczego dane należy niszczyć?
- Ochrona przed wyciekami danych
Firmowe dane, takie jak np. informacje o klientach, własności intelektualnej, strategiach biznesowych czy planach finansowych, mogą być cennym celem dla cyberprzestępców. Niszczenie ich w odpowiedni sposób minimalizuje ryzyko narażenia organizacji na cyberatak. - Zgodność z przepisami prawa
W Polsce kwestię ochrony danych regulują odpowiednie przepisy, np. RODO, które nakładają na firmy obowiązek odpowiedniego zarządzania i niszczenia danych osobowych, gdy nie są już potrzebne. Niezastosowanie się do tych przepisów może prowadzić do wysokich kar finansowych, odpowiedzialności prawnej oraz utraty reputacji. - Zarządzanie ryzykiem
Przechowywanie danych, które są już niepotrzebne, zwiększa ryzyko błędów – niszczenie zbędnych danych pomaga utrzymać porządek w firmie.
- Optymalizacja kosztów
Usunięcie zbędnych danych pomaga zmniejszyć wydatki związane z ich przechowywaniem.
- Odpowiedzialność społeczna i etyczna
Organizacje, które odpowiedzialnie zarządzają danymi i niszczą je, gdy jest to wymagane, budują zaufanie wśród klientów i interesariuszy.
Dbanie o odpowiednie niszczenie danych to wyraz troski o bezpieczeństwo osób, których dane zostały powierzone.
Czytaj również: Niszczenie danych zgodnie ze Standardem NIST 800-88