Ecoportal: KoldLok – innowacyjne produkty zgodne z ideą Green IT

26.06.2009

Każdego, kto zdaje sobie sprawę z istnienia tzw. hot spotów, prowadzących do usterek sprzętu, z pewnością zainteresuje nowa oferta produktów oraz usług KoldLok®. Umożliwiają one nie tylko redukcję dodatkowych jednostek chłodzących, ale również pozawalają wydłużyć „okres życia” Centrum Przetwarzania Danych. Odpowiednio chłodzone Centra Przetwarzania Danych nie tylko pracują bardziej efektywnie, ale również oszczędzają fundusze firmy oraz nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Ilość mocy (wymaganej przez typowy serwer rack’owy) jest konwertowana w 100% na ilość ciepła, którą generuje. W typowej serwerowej szafie rackowej daje to wartość około 1,5 kW. Jednak mając do czynienia z obecnymi trendami, promującymi technologię typu Blade, ilość ciepła na wyjściu osiąga wartości prawie 15 kW na jedną szafę. Jeśli Data Center nie jest efektywnie chłodzone, to działanie tak wysokich temperatur na środowisko naturalne jest przerażające.

Różnice temperatur, zmniejszona wydajność, zmniejszona niezawodność mająca związek z nieprawidłowo chłodzonym sprzętem oraz zwiększone niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych – wszystko to może być bezpośrednią przyczyną awarii sprzętu przez działanie podwyższonych temperatur. Gęstość zabudowania serwerów oraz sprzętu komputerowego w najważniejszych jednostkach CPD wciąż wzrasta.

Nawet jeśli Data Center posiada odpowiednio dobraną klimatyzację, tzw. hot spoty oraz inne, związane z nimi problemy, wciąż występują i będą występować. Dlatego też proponujemy kompletne uszczelnienie wszystkich niepotrzebnych ścieżek wylotów powietrza (bypass air) – zwiększy to ciśnienie statyczne pod podłogą, i zmniejszy uchodzenie powietrza. Ważne jest uszczelnienie wszystkich kabli wchodzących oraz wychodzących do szaf rackowych, jak również sprawdzenie przestrzeni pod podłogą podniesioną, ścian i jakichkolwiek „otwartych” miejsc w podłodze podniesionej. To pozwala na skierowanie zimnego powietrze tam, gdzie jest to naprawdę potrzebne. Produkty KoldLok zostały stworzone właśnie w celu uszczelnienia przejść kablowych. Zastosowanie ich skutkuje odpowiednim uszczelnieniem każdego przejścia kablowego, co z kolei pozawala zaoszczędzić około 2kW mocy niezbędnej do chłodzenia pomieszczeń.

Dobrą praktyka będzie także tworzenie ciepłych i zimnych korytarzy w centrum danych. Pozwoli to dokładnie regulować przepływ ciepłego i zimnego powietrza w obrębie serwerowni. Dobrym rozwiązaniem jest również usunięcie wszystkich perforowanych płyt podłogowych, które znajdują się w tzw. gorącym korytarzu (hot aisle). Posiadanie perforowanych płyt podłogowych w wyjściach gorących korytarzy powietrznych prowadzi do zaburzenia cyrkulacji oraz przepływu ciepłego powietrza do klimatyzatorów. Zostaje ono niepotrzebnie schłodzone przez zimne powietrze przeznaczone dla serwerów, przez co nie jesteśmy w stanie utrzymać odpowiedniej temperatury sprzętu. Ta jedna z „ukrytych” form chłodzenia, skutkuje także zmniejszeniem wilgotności w Data Center, a to z kolei ma wpływ na wydajność pracujących serwerów. Ta „niechciana” forma chłodzenia, usuwając odpowiedni poziom zawilgocenia w CPD, przysparza nam dodatkowych kosztów poprzez zwiększanie inwestycji na podniesienie wydajności jednostek chłodzących.

Zaprojektowanie odpowiedniej konfiguracji Hot Aisle/Cold Aisle (gorących/zimnych korytarzy) z odpowiednim ciśnieniem powietrza pod podłogą oraz odpowiednim uszczelnieniem przejść kablowych, minimalizuje efekty niekontrolowanego jego wypływu oraz maksymalizuje chłodzenie pomieszczeń, redukując tym koszty utrzymania CPD zgodnie z ideą GreenIT. Redukuje również ryzyko wypływu gorącego powietrza z jednej szafy, i zassania go do szaf sąsiadujących. Odpowiednie umiejscowienie jednostek chłodzących sprawia, że korytarze pracują równolegle, tworząc tym samym niezakłócony, harmoniczny przepływ powietrza.

Dla przykładu: jeśli zostanie uszczelnionych 20 wycięć o wymiarach 8″ x 5″ z zastosowaniem przepustów KoldLok, to oszczędność w wykorzystaniu klimatyzacji pozwoli na schłodzenie dodatkowej szafy rackowej z serwerami typu blade. Uszczelnienie 400 wycięć o wymiarach 8″ x 5″ pozwoli na oszczędności, które przełożą się na schłodzenie dodatkowych 20 szt. szaf rackowych o mocy 14 kW.

Przemysław Bernaś

DISKUS Polska Sp. z o.o.www.diskus.pl