Jak usunąć dane z komputera

10.05.2022

Jak usunąć dane z komputera? Na pewno nie poprzez usunięcie plików z eksploratora systemu i opróżnienie kosza. Niestety to nie załatwia sprawy, dane wziąż można odzyskać za pomocą ogólnodostępnych narzędzi. Problemu nie rozwiązuje nawet sformatowanie nośnika. Metod na skuteczne usunięcie danych z komputera / laptopa jest kilka. Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju dysk jest wbudowany w urządzenie oraz czy będzie on potrzebny do dalszej pracy.

Jak usunąć dane z dysku twardego?

Metod jest kilka. Jeśli znajdują się nim dane strategiczne firmy, loginy, hasła, plany biznesowe, projekty kampanii marketingowych, wówczas najlepszym sposobem będzie poddanie dysku demagnetyzacji. Demagnetyzacja poprzez silny impuls magnetyczny niszczy nie tylko dane użytkownika, ale też ścieżki servo. Efekt? Na dysku twardym nie ma żadnych informacji, ale nie nadaje się on do dalszego użytkowania. W tym wypadku najlepiej go wyjąć z obudowy komputera, fizycznie zniszczyć / oddać do utylizacji. Zalety demagnetyzacji to szybkość procesu (maksymalnie 30 sekund na jeden nośnik) oraz bezpieczeństwo – demagnetyzacja jest rekomendowana przez NSA jako jedna z najbardziej skutecznych metod niszczenia danych, których nie można odzyskać.

Sprawdź, który demagnetyzer do usuwania danych odpowiada Twoim potrzebom: demagnetyzery

Zobacz, jak przebiega proces demagnetyzacji przy pomocy demagnetyzera ProDevice ASM120.

jak usunąć dane z komputera
Demagnetyzer ProDevice ASM240

Jeśli chcesz nadal użytkować dysk, najlepszym sposobem będzie zastosowanie specjalistycznego oprogramowania. Usuwanie danych metodą softwareową trwa od kilkunastu minut do kilkudziesięciu godzin (w zależności od wybranej metody). To ważne i trzeba o tym pamiętać – usuwanie danych tą metodą, stwarza niebezpieczeństwo, że dane szczątkowe będzie można odzyskać. Procedura jest dłuższa i bardziej skompilowana niż w przypadku demagnetyzacji, ale nośnik nadaje się do dalszej pracy.

Jak zniszczyć dane z nośnika typu flash?

Usuwanie danych z telefonu komórkowego, tableta czy dysku SSD jest bardziej skomplikowane. Niestety nie można tu zastosować demagnetyzacji, ponieważ proces ten jest dedykowany wyłącznie nośnikom magnetycznym (dyski twarde, taśma magnetyczna, dyskietka itp.).
Jak usunąć dane z komputera z dyskiem SSD?  Jeśli nośnik nie jest Ci dłużej potrzebny, zniszcz go fizycznie. Zadbaj, aby nośnik został zniszczony profesjonalną niszczarką. Złamanie, przedziurawienie go czy rozdrobnienie, znacznie utrudnia odzyskanie danych na nim zapisanych, ale w specjalistycznych laboratoriach jest to możliwe. Jeśli potrzebujesz go nadal, zastosuj specjalistyczne oprogramowanie.