Licencje na nośniki i napędy taśmowe LTO-6 dostępne już w sierpniu 2012!

21.06.2012

Technologia oraz standard LTO (Linear Tape Open), oznaczające otwarty zapis linowy, zostały zaprojektowane przez trzy wielkie koncerny branży IT: IBM, Seagate oraz HP. Każda nowa generacja taśm LTO Ultrium oferuje wzrost pojemności i wydajności oraz umożliwia nowe zastosowania.
Od czasu wprowadzenia funkcji partycjonowania danych w formacie LTO-5 i publicznej dostępności oprogramowania LTFS, taśmy są łatwiejsze w użyciu i służą nie tylko do tworzenia kopii zapasowych, ale również długoterminowego przechowywania danych.

Program LTO w przeszłości oferował kilka różnych pakietów licencyjnych – od rozszerzonych, które zapewniały specyfikację i licencję potrzebne do wytworzenia produktów LTO, po podstawowe pakiety zapewniające specyfikację dla formatu LTO. Kupujący taśmy LTO powinni sprawdzać zgodność oznaczeń technologii na nośniku i napędzie. Producenci zainteresowani licencjonowaniem formatu LTO powinni skontaktować się z LTO Program.

Nośniki LTO6 Ultrium zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby kontynuować podstawowe funkcjonalności i umożliwić szersze wykorzystanie technologii. Format LTO-6 posiada funkcję partycjonowania, szyfrowania danych i jest kompatybilny z formatem LTO-5.
Główne specyfikacje nowej taśmy LTO-6 nie spełniają jednak pierwotnych założeń producentów. Obiecywane wcześniej parametry miały wynosić odpowiednio: 3.2TB pojemności i 210 MB/s. szybkości transferu, natomiast teraz szacuje się je jako 2.5TB i 160MB/s, co stanowi 67% wzrostu pojemności i o 15% większy transfer danych w porównaniu do formatu LTO-5. Parametry LTO-6 przy kompresji danych to odpowiednio: 6.25TB pojemności i 400MB/s transfer danych.