Mity dotyczące dysków… czyli w czym lepsze są taśmy od dysków.

06.12.2010

Format taśmowy nie odejdzie w zapomnienie. Może to rozczarować wszystkich tych, którzy uważali, że dyski zastąpią taśmy. Taśmy nadal mają fundamentalną rolę, jeśli chodzi o backup, bezpieczeństwo danych, długoterminowe przechowywanie danych i ich ochronę.

Zobaczmy trzy mity dotyczące dysków:

  1. Mit dotyczący użyteczności biznesowej: Dyski mogą zastąpić taśmy we wszystkich biznesowych rozwiązaniach wykluczając zaawansowaną archiwizację. Fałsz: Optymalną strategią jest łączenie dysków i taśm do celów ochrony danych i efektywności przechowywania danych.
  2. Mit dotyczący kosztów użytkowania: Rozwiązania dyskowe są na tyle konkurencyjne cenowo, że nie ma sensu używać taśm z powodów ekonomicznych. Fałsz: Nawet jeśli taśmy i dyski miałyby takie same koszty, taśmy są potrzebne ze względów ochrony danych off-line. Fakty są takie, że koszty taśm i dysków nie są takie same. Taśmy o natywnej pojemności w zautomatyzowanych środowiskach są niskokosztowym sposobem przechowywania danych, a także sprzyjają idei green storage.
  3. Mit dotyczący zarządzania: W przeciwieństwie do dysków, taśmy są niepewnym źródłem przechowywania danych i są skomplikowane w użyciu. Fałsz: Dzisiejsze napędy taśmowe i nośniki w technologii LTO mają udowodnioną niezawodność i skuteczność, jak również mają uproszczone zarządzanie.

źródło: Tape Fallacies Exposed – The Future of Tape is Bright  by David Hill, The Mesabi Group

http://www.lto.org/pdf/Tape%20Fallacies%20Commentary%20Final.pdf