Odzyskiwanie REE: niszczenie nośników a demagnetyzacja

29.11.2022

W dniach 23 i 24 listopada 2022r. mieliśmy przyjemność brać udział w spotkaniu podsumowującym 6 miesięcy pracy w europejskim projekcie REEPRODUCE*. Spotkanie odbyło się w CEIT, kampusie Technologicznym University of Navarra (San Sebastian, Hiszpania). Podczas spotkania, Tomasz Filipów (Dyrektor Zarządzający DISKUS Polska / ProDevice), przedstawił najistotniejsze informacje na temat skutecznych metod usuwania informacji z nośników danych.

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) to jeden z najszybciej rosnących strumieni odpadów w UE. Mogą one powodować poważne problemy dla środowiska i zdrowia, jeżeli odpowiednio się nimi nie gospodaruje. Produkcja nowoczesnej elektroniki wymaga wykorzystania rzadkich i drogich zasobów (pierwiastki ziem rzadkich Rare Earth Elements REE). Recykling tych urządzeń elektronicznych przynosi oczywiste korzyści: to szansa na uniezależnienie się od monopolu krajów trzecich na metale ziem rzadkich i jednocześnie wsparcie idei gospodarki o obiegu zamkniętym, w której cały materiał odpadowy jest ponownie wykorzystywany.

Pierwszy udokumentowany patent dotyczący urządzenia do niszczenia papieru został wydany w sierpniu 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Odpad jaki generuje niszczarka papieru podlega stuprocentowemu recyclingowi. Inaczej jest w przypadku nośników elektronicznych.

Niszczenie nośników a odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich

Wiele osób nadal uważa, że najlepszym sposobem na usunięcie danych z nośników magnetycznych (np. dysków twardych) jest ich fizyczne zniszczenie. Nie jest to prawdą, ponieważ dane można odzyskać w specjalistycznym laboratorium. Jest to procedura skomplikowana, ale w pewnym stopniu możliwa do zrealizowania. Przy okazji warto zaznaczyć, że odzyskiwanie zarówno metali ziem rzadkich REE jak i elektroniki ze zniszczonych w sposób fizyczny nośników, jest znacząco utrudniony.

Demagnetyzacja  – skuteczna i… ekologiczna

Demagnetyzacja jest rekomendowanym przez National Security Agency (NSA)** sposobem na bezpowrotne i bezpieczne usuwanie danych z nośników magnetycznych (zdemagnetyzowany dysk nie wymaga już fizycznego zniszczenia). Z tej metody korzystają nie tylko mniejsze czy większe firmy, ale również służby mundurowe oraz agencje kosmiczne na całym świecie. Przy pomocy sinego pola magnetycznego, które generuje demagnetyzer, dane są bezpowrotnie usunięte i nie jest możliwe ich odzyskanie nawet w specjalistycznych laboratoriach. Co ważne, demagnetyzacja nie uszkadza struktury fizycznej nośnika. To dlatego odzyskanie ważnych pierwiastków czy elektroniki w tym przypadku jest dużo łatwiejsze niż w sytuacji, gdy nośnik jest fizycznie zniszczony.

Aby wesprzeć rozwój nowoczesnych technologii odzyskiwania REE z dysków twardych, konieczne są zmiany regulacyjne na rynku utylizacji danych. Równie istotne jest podejście całej branży IT do kwestii związanych z bezpowrotnym usuwaniem danych. Demagnetyzacja to zdecydowanie bardziej skuteczny sposób kasowania danych niż fizyczne niszczenie nośników (dane można usunąć nawet z uszkodzonych dysków). To również odpowiedzialne i mądre podejście do kwestii ochrony środowiska.

Razem jesteśmy silniejsi!

* DISKUS Polska Sp. z o.o. jest uczestnikiem europejskiego projektu REEPRODUCE: “Dismantling and recovery of Rare Earth Elements from End-of-life products for the European Green Transition” (Demontaż i odzyskiwanie pierwiastków ziem rzadkich z produktów wycofanych z eksploatacji w ramach Europejskiego Zielonego Ładu). Projekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu badań i innowacji Horyzont Europa. Umowa o grant nr 101057733.

** https://bit.ly/3gDSY5m

Poglądy i wyrażone opinie są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Zdrowia i Cyfryzacji. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający pomoc nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.