Reseller News: Mity o niszczeniu danych – młotek, piła i kosz

22.12.2014

Jakub Stępniak, Key Account Manager, DISKUS Polska

Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę, jak ważna jest ochrona przechowywanych danych – uważa Jakub Stępniak z firmy DISKUS Polska. Wciąż jednak pokutują pewne mity na temat skutecznego niszczenia informacji zapisanych na nośnikach. Na przykład taki, że wystarczy do tego młotek.

Mitów na temat sposobów usuwania danych jest kilka. Trudno uwierzyć, że wciąż są tacy przedsiębiorcy, którzy nie sięgają po profesjonalne rozwiązania.

Mit numer 1
Wystarczy przewiercić dysk twardy, by nikt nie miał dostępu do danych na nim zapisanych.
To nieprawdziwa opinia, ponieważ specjaliści od odzyskiwania danych są w stanie odczytać informacje przetrzymywane na uszkodzonym urządzeniu, a nawet na jego fragmencie.

Mit numer 2
Dobrą metodą na rozmagnetyzowanie dysku jest przyłożenie do niego zwykłego magnesu.
Prawda jest taka, że obudowa dysku ekranuje i chroni talerze co sprawia, że przystawienie magnesu na niewiele się zda.

Mit numer 3
Wystarczy wykasować dane z dysku przy pomocy opcji DELETE w systemie operacyjnym, by przepadły one na zawsze.
To jeden z najmocniej trzymających się przy życiu mitów, a zarazem najbardziej szkodliwy. Nawet po sformatowaniu dysku, specjaliści są w stanie odtworzyć wstecznie zapisy, które na nich dokonano.

Mit numer 4
Uszkodzony dysk jest bezużyteczny, można go spokojnie wyrzucić na śmietnik, nikt nie odczyta danych na nim zawartych.
To fałszywa opinia, ponieważ w dyskach często psuje się jedynie elektronika Same talerze pozostają nieuszkodzone, co oznacza, że informacje, które na nich się znajdują, są dostępne. Po naprawie elektroniki, można je bez problemu odczytać.

Od kilku lat prawo zobowiązuje przedsiębiorstwa i instytucje do ochrony danych osobowych przez nie przetwarzanych. Z przepisów wynika, że dane należy kasować z nośników tak, by nie można było ich odzyskać żadną dostępną metodą. To jednak dość ogólne stwierdzenie. Firmy specjalizujące się w odzyskiwaniu informacji twierdzą, że są w stanie wydobyć je nawet ze ścinka dysku twardego. Najlepiej więc poddać nośniki demagnetyzacji, a następnie zniszczyć je nieodwracalnie.

Jak skutecznie usunąć dane?

1.  Posłużyć się profesjonalnym demagnetyzerem/degausserem

Demagnetyzer to zaawansowane urządzenie biurowe generujące bardzo mocny impuls magnetyczny. Urządzenie jest proste i bezpieczne w obsłudze. Dysk przeznaczony do demagnetyzacji wkłada się w specjalną kieszeń i wystawia na działanie impulsu elektromagnetycznego. W ten sposób talerze dysku tracą swoje właściwości magnetyczne i bezpowrotnie tracą zapisane na nich dane. Na rynku można się spotkać z urządzeniami o różnej sile oraz szybkości pracy. Najpopularniejsze urządzenia potrafią skasować 1 nośnik w czasie około 30s. Zalecana siła pola magnetycznego to 9.000-11.000 Gaussów.

2.    Użyć fizycznej niszczarki dysków

To urządzenie, które kojarzy się z dużym dziurkaczem. W istocie dziurkuje dyski tak, by nie można było odzyskać z nich informacji.

3.    Oddać dyski  do mechanicznego rozdrobnienia

Specjalistyczne mielarki są w stanie zmielić dyski na bardzo drobne elementy. Niestety tego typu usługa ma swoje ograniczenia ze względu na gabaryty oraz hałas, jaki generuje profesjonalna niszczarka. Klienci bardzo często nie posiadają odpowiedniego miejsca, gdzie taką usługę można wykonać, (brak łatwo dostępnego pomieszczenia technicznego z odpowiednią infrastrukturą). Dodatkowo problemem jest polityka bezpieczeństwa, zakładająca wymóg niszczenia nośników tylko i wyłącznie w lokalizacji klienta. Na szczęście na rynku Polskim jest już możliwość skorzystania z „mobilnych” usług mielenia nośników, gdzie wykonawca podstawia specjalistyczny samochód z zabudowaną niszczarką i usługę może wykonać np. na parkingu znajdującym się na terenie firmy klienta.

4.    Użyć specjalnego oprogramowania do skasowania danych

Wykorzystanie oprogramowania ma tę zaletę, że dysk nadaje się do ponownego użytku. Należy jednak zwrócić uwagę, czy do kasowania danych użyty jest software certyfikowany, spełniający określone standardy bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest też, jakiego algorytmu używa się do kasowania danych. Jeśli jest on dość skomplikowany, to czas czyszczenia danych będzie znacznie dłuższy niż w przypadku demagnetyzacji (usuwanie danych z jednego dysku przy pomocy degaussera zajmuje od kilku do kilkudziesięciu sekund).  Może to mieć znaczenie w przypadku czyszczenia z informacji dużej ilości nośników.

5.    Skorzystanie z utylizacji chemicznej

To niezbyt popularna metoda. Polega na wymontowaniu talerzy z dysku i pocięciu ich na drobne paseczki. Następnie umieszcza się je w specjalnym roztworze chemicznym, który powoduje ich rozpuszczenie. Zastosowanie chemii ma jednak wady: wymaga zużycia dużej ilości wody i czasu na wymontowanie talerzy. Poza tym istnieją pewne wątpliwości, czy ta metoda jest całkowicie bezpieczna dla środowiska.

Kto korzysta z profesjonalnych metod kasowania danych? Przede wszystkim firmy i instytucje które gromadzą dane w postaci cyfrowej i którym zależy na bezpieczeństwie przechowywanych informacji. Są wśród nich podmioty finansowe, ubezpieczeniowe, firmy produkcyjne, administracja publiczna, placówki ochrony zdrowia, firmy konsultingowe etc.

Wraz z postępem technicznym, z roku na rok rośnie ilość danych przetwarzanych cyfrowo. Dlatego kwestia usuwania chronionych informacji zyskuje na znaczeniu. Diskus podchodzi do tej sprawy kompleksowo: oferujemy zarówno urządzenia do skutecznego niszczenia danych, jak również usługi z tego zakresu. Współpracujemy z partnerami, którzy pomagają i doradzają swoim klientom w tej dziedzinie. Diskus ma silną pozycję na rynku zarówno jako dostawca rozwiązań storage’owych jak i specjalista od bezpowrotnego usuwania danych. Dzięki naszym produktom oraz usługom gwarantujemy partnerom wsparcie w pełnym zakresie: od sprzedaży rozwiązań backupowych po późniejsze skasowanie, zniszczenie oraz zutylizowanie nośników, które już nie są eksploatowane w tych systemach.

źródło: www.reseller-news.pl