Reseller News: Nowe napędy taśmowe actiTape LTO-8 w ofercie

30.01.2018

Actidata Storage Systems GmbH, niemiecki producent rozwiązań do zabezpieczania i archiwizacji danych, rozszerzył serię napędów actiTape LTO o wprowadzaną do sprzedaży 8 generację tej technologii.

Wzrost pojemności i wydajności dzięki napędom LTO-8 w połączeniu z korzyściami wynikającymi z używania rozwiązań actiTape LTO, pozwalają sprostać dzisiejszym wyzwaniom związanym z Big Data. Nowa generacja napędów LTO utrwala wiodącą pozycję „taśmy” w dziedzinie oszczędnej i wydajnej pamięci masowej: w porównaniu z LTO-7, LTO-8 oferuje dwukrotnie większą pojemność i idealnie spełnia warunki przeciwdziałania masowemu wzrostowi niestrukturalnych danych.

Przy czym technologia LTO jest szczególnie odpowiednia dla firm, które chcą oszczędnie i długoterminowo przechowywać dane lub chcę mieć ich kopię w trybie offline w celu ochrony, np. przed Ransomware. Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej generacji LTO, Konsorcjum LTO poinformowało o dalszych, rozszerzonych planach rozwoju tej technologii, które zakładają zwiększenie pojemności nośników do 192 TB w ciągu następnych kilku lat, co wpłynie dodatkowo na wysoki stopień ochrony inwestycji oraz wzrost zaufania do taśm.

W porównaniu z poprzednią generacją, pojemność kaset LTO-8 podwoiła się. Klienci mogą teraz przechowywać do 30TB* na jednej kasecie, co wpływa na bardziej ekonomiczne i długoterminowe przechowywanie danych. Dzięki transferowi danych dochodzącemu do prawie 2,7 TB/godz., napędy actiTape LTO-8 umożliwiają szybsze przesyłanie dużych plików. LTO-8 zawiera również nową funkcję formatowania, która pozwala klientom zwiększyć pojemność używanym w tym napędzie kaset LTO-7 nawet o 50% i zabezpieczyć tym samym do 22,5TB* danych. Actidata wykorzystuje te innowacje technologiczne i dostarcza tym samym urządzenia, które pomagają sprostać rosnącym wyzwaniom związanym ze wzrostem ilości danych i ochroną krytycznych informacji i są stosowane w takich dziedzinach jak media i rozrywka, nadzór wideo, badania uniwersyteckie czy np. autonomiczna jazda.

W przeciwieństwie do wcześniejszych generacji, kompatybilność wsteczna napędu LTO-8 jest ograniczona wyłącznie do jednego zamiast dwóch generacji. Pozostanie to jednak jednorazowym wyjątkiem, gdyż przyszłe generacje napędów ponownie będą mogły czytać dwie wcześniejsze generacje. Wyjątek jest spowodowany przyczynami natury technicznej, ponieważ postępy dokonane w LTO-8 wynikają głównie z wyższej gęstości zapisu materiału taśmy i nowych głowic odczytu/zapisu.

Napędy LTO-8 używają tak zwanych głowic TMR (Tunnelling Magnetor-Resistive), które wykorzystują kwantowe efekty fizyczne, zamiast dotychczas stosowanych głowic GMT (Giant Magnetor-Resistive). Same taśmy od czasu LTO-7 są produkowane z cienką warstwą powłoki na bazie Barrium-Ferrytu (BaFe) zamiast warstwy MP (Metal-Particle), jak to było w poprzednich generacjach. Cząstki BaFe mają nie tylko lepsze właściwości magnetyczne (co prowadzi do lepszego stosunku sygnału do szumu i lepszej stopy błędów bitowych), ale są także o wiele mniejsze od cząstek MP, których stosowanie zwiększyłoby tarcie, a co za tym idzie zniszczenie głowic TMR. „Ta zmiana technologii jest wyjątkowa w historii LTO, ale tak wielka, że musiała się ona teraz wydarzyć,” mówi Arthur Kilian, Director of Eastern Europe Sales & Business Development w actidata CEE. “Od LTO-9 wszystko wróci do normy” – obiecuje przedstawiciel producenta.

Actidata oferuje napędy actiTape LTO-8 wyposażone w sprzętowe szyfrowanie danych AES 256-bit, technologię WORM i LTFS wraz z partycjonowaniem nośników oraz w dynamiczną buforową pamięć (cache) zapisu/odczytu o pojemności 1.024 MB. Pamięć buforowa umożliwia płynny zapis i odczyt informacji na taśmę oraz eliminuje pracę w trybie „stop & go”. Dodatkowy wpływ na płynność pracy napędów oraz na zmniejszenie zużycia elementów napędowych ma zintegrowany tzw. Digital Speed Matching, czyli automatyczny system dopasowania prędkości zapisu do prędkości napływających danych.

Zewnętrzne napędy taśmowe actiTape LTO-8 są wyposażane w interfejsy dual SAS 6Gb do transferu danych oraz interfejs Ethernet do celów diagnostycznych – wewnętrzne wykorzystują interfejs SAS 6Gb. Dodatkowo napędy mogą być zamawiane w obudowie do 19” szaf przemysłowych o wysokości 1U

Nowe napędy LTO-8 będą stosowana również w automatyce taśmowej actidata serii actiLib Tape Automation. Dzięki pojemności do prawie 7 PB nieskompresowanych danych w standardowej szafie 19-calowej, są to wyjątkowo pojemne i wydajne rozwiązania do automatycznego zabezpieczania, które rozwiązuje długoterminowe problemy związane z pamięcią masową dzięki zmniejszeniu wymaganej powierzchni w centrach danych, obniżeniu kosztów zasilania i chłodzenia i uproszczeniu zarządzania.
Napędy taśmowe serii actiTape LTO-8 są objęte 3-letnią gwarancją i szybkim serwisem wymiennym Fast Exchange Service przez cały czas trwania gwarancji – gwarancja może być opcjonalnie przedłużona do 5 lat. Zarówno urządzenia, jak i nośniki danych LTO-8 są już dostępne w autoryzowanej sieci dystrybucyjnej oraz u partnerów handlowych actidata na terenie Polski.