Rewolucja na rynku technologii niszczenia danych – usuwane danych z nośników flash

15.02.2023

Z nośników typu flash znacznie trudniej usunąć dane niż z typowych dysków HDD. Przyczyną tego jest całkowicie inna ich konstrukcja. Okazuje się, że nawet najbardziej zaawansowane algorytmy nadpisywania pozostawią oryginalne informacje. Czy w takim razie usuwanie informacji oprogramowaniem jest w pełni bezpieczne? Niekoniecznie – szczątkowe dane można odzyskać w specjalistycznym laboratorium.

Czy informacje zapisane na nośniku flash można usunąć demagnetyzerem? Niestety w tym przypadku demagnetyzacja nie jest skuteczną metodą kasowania danych – demagnetyzer usunie informacje z nośników magnetycznych i jest to rekomendowana przez NSA metoda bezpowrotnego usuwania danych z tego rodzaju nośników pamięci.

Najczęstszą metodą usuwania informacji z nośników typu flash, wybieraną do tej pory przez przedsiębiorstwa, jest wspomniane wcześniej nadpisywanie danych lub fizyczne zniszczenie nośników. Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju niszczarek, które je niszczą: rozdrabniają, dziurawią czy łamią. Kolejnym krokiem jest oddanie nośników do utylizacji.

Usuwanie danych z nośników flash – DEFLASHER T1000
Rewolucyjna technologia

Idzie nowe. Prawdziwa rewolucja na rynku niszczenia danych. Od stycznia 2019 roku, korzystając z funduszy własnych oraz europejskich, DISKUS Polska prowadził prace badawczo-rozwojowe, związane z opracowaniem prototypu urządzenia do kasowania danych z nośników typu flash. Projekt został zrealizowany w centrum R&D, które firma uruchomiła na przełomie 2017 i 2018 roku. Efektem prac inżynierów DISKUS Polska oraz współpracujących z przedsiębiorstwem ośrodków naukowych jest finalna wersja prototypu o nazwie ProDevice DEFLASHER T1000. Urządzenie w sposób bezpieczny i nieodwracalny niszczy dane z nośników wyposażonych w pamięć typu flash, pozbawionych metalowych obudów.

  • Trwałe uszkodzenie konstrukcji wewnętrznych nośnika.
  • Niszczenie danych bez uszkodzenia zewnętrznej obudowy nośnika. Dzięki temu możliwa jest inwentaryzacja po przeprowadzeniu procesu.
  • Unikalna i innowacyjna technologia opracowana przez centrum badawczo-rozwojowe DISKUS Polska.
  • Mobilność urządzenia dzięki zastosowaniu kół klasy przemysłowej.