Ścieżka rozwoju LTO na najbliższe lata

16.04.2010

W momencie wprowadzenia na rynek technologii LTO 5, jej twórcy ogłosili, że rozwój standardu LTO nie skończy się na wersji LTO 6 (umożliwiającej przechowywanie 8 TB skompresowanych danych). Program rozwoju technologii LTO (Linear Tape Open) przewiduje wprowadzenie na rynek generacji 7 i 8. W związku z powyższym faktem, producenci nośników LTO zmuszeni są do rozszerzenia roadmapy swoich produktów, wprowadzając detale dla dwóch nowych generacji.

Generacje 7 oraz 8 zostały wprowadzone do roadmapy produktów LTO, a przewidywane dla nich pojemności to odpowiednio 6.4 TB i 12.8 TB nieskompresowanych danych. Kompresja w stosunku 2.5 : 1 umożliwi przechowywanie danych o pojemności 16 TB (LTO 7) oraz 32 TB (LTO 8).

Wraz ze wzrostem pojemności, rośnie także prędkość przesyłania danych. Nowe technologie umożliwią zapisywanie danych na taśmie z szybkością 788 MB/sek (LTO 7) oraz 1180 MB/sek (LTO8).

Konsorcjum LTO nie podało natomiast żadnych informacji na temat wydłużenia taśmy w kasetkach nowych LTO i zmian w prędkości przesuwu taśmy przed głowicami magnetycznymi napędu. Można się zatem domyślać, iż pojemność i prędkość transmisji danych zwiększy się dzięki większej ilości ścieżek, albo dzięki mniejszym rozmiarom bitów zapisanych na taśmie.

Jasno zdefiniowana roadmapa rozwoju technologii LTO, dążąca do wprowadzenia ósmej generacji, dedykowana jest środowiskom serwerowym klasy midrange i enterprise.

Pierwsze cztery wersje napędów LTO Ultrium miały określone daty premiery rynkowej. Pojawiały się one co dwa lata. Okres kiedy pojawiła się technologia LTO 5 to 3 lata licząc od daty wprowadzenia na rynek generacji LTO 4. Czas pojawienia się kolejnych generacji nie został dokładnie określony. Technologia oraz standard LTO (Linear Tape Open) oznaczające otwarty zapis linowy zostały zaprojektowane przez trzy wielkie koncerny branży IT: IBM, Seagate oraz HP. LTO nie jest kompatybilne z żadnym istniejącym formatem zapisu na taśmie magnetycznej.

Najważniejsze cechy LTO:

  • wielokanałowy zapis liniowy (DLT, SLR)
  • magnetorezystywne głowice odczytujące
  • cienkowarstwowe, indukcyjne głowice zapisujące
  • detekcja i korekcja błędów
  • kompresja danych
  • nośniki danych MP (metal particle)
  • kaseta z półcalową taśma magnetyczną o jednej szpuli
  • LTO CM, kaseta z układem pamięci