Usuwanie danych z dysku

28.12.2022

Aby sprostać międzynarodowym wytycznym dotyczącym zasad skutecznego niszczenia danych z wycofywanych z obiegu nośników, wiele firm decyduje się na zakup profesjonalnego sprzętu: demagnetyzerów i /lub niszczarek. Niektóre przedsiębiorstwa korzystają z usług firm zewnętrznych.
Skuteczne usuwanie danych z dysku twardego lub taśmy magnetycznej jest proste. Metod jest kilka; niektóre z nich są całkowicie bezpieczne, skuteczność innych podawana jest w wątpliwość.

Usuwanie danych z dysku: demagnetyzacja

Demagnetyzacja to proces, którego efektem jest nieodwracalne skasowanie danych z nośnika magnetycznego. Warto wiedzieć, że metoda ta jest rekomendowanym przez NSA (National Security Agency) sposobem na „wyczyszczenie” danych.

Do przeprowadzenia demagnetyzacji potrzebny jest demagnetyzer – urządzenie wytwarzające indukcję magnetyczną, która niszczy wszystkie dane zapisane na nośniku. Po zakończonej demagnetyzacji dysk czy taśma nie nadają się już do użytku i należy je oddać do utylizacji. Ważną zaletą demagnetyzacji jest krótki czas usuwania danych (jeden cykl trwa do 30s) oraz fakt, że informacje można usunąć z dysków uszkodzonych.

jak usunąć dane z komputera

Usuwanie danych z dysku: niszczenie fizyczne

Wiele osób twierdzi, że fizyczne uszkodzenie nośnika sprawia, iż danych na nim zapisanych nie da się odczytać. To błąd, ponieważ śladowe informacje można odzyskać w specjalistycznym laboratorium. Jest to proces trudny, ale możliwy do zrealizowania.

Jeśli wybieramy tę metodę na pozbycie się danych pamiętajmy o zasadzie: im bardziej rozdrobniony nośnik, tym mniejsze szanse na odczytanie danych. Dlatego firmom czy instytucjom dbającym o bezpieczeństwo danych na wycofywanych z obiegu nośnikach odradza się użycie wiertarki (niestety nadal ta metoda jest stosowana!), a zaleca użycie demagnetyzera lub profesjonalnej niszczarki.

Niszczarka nośników DGX02

Usuwanie danych z dysku: oprogramowanie

Specjalistyczne oprogramowanie usuwa dane z nośnika nadpisując je losowymi ciągami zer i jedynek. Odzyskanie informacji jest bardzo utrudnione, ale w specjalistycznym laboratorium możliwe. Zaletą tej metody jest to, że nośnik nadaje się do ponownego użytkowania. Minusy? Możliwość odzyskania danych oraz fakt, że oprogramowanie ma swoje zastosowanie wyłącznie w przypadku nośników sprawnych fizycznie, niezepsutych. Dodatkowo usuwanie danych tą metodą zwykle jest procesem długotrwałym.

Usługi niszczenia danych

Niektóre firmy czy instytucje decydują się na zlecenie usługi niszczenia danych firmom zewnętrznym. To dobry pomył, pod warunkiem, że nośniki z informacjami powierzamy zaufanemu przedsiębiorstwu, które:

  • Stosuje restrykcyjne zasady bezpieczeństwa podczas realizacji zlecenia (kompetencje powinny być potwierdzone certyfikatem ISO na przeprowadzanie tego typu usług).
  • Posiada niezawodny sprzęt (demagnetyzery wytwarzające indukcję magnetyczną o wartości minimum 11 000 Gauss oraz automatyczne, przemysłowe niszczarki).
  • Posiada referencje od dużych graczy rynkowych oraz instytucji (banki, urzędy itp.).
  • Dysponuje przeszkoloną załogą.
  • Jest w stanie wydać odpowiednią dokumentację, potwierdzającą rzetelność przeprowadzenia usługi (certyfikat, film itp.).